ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه آنلاین قنادباشی کاملا محفوظ می باشد

همه چیز درباره آرد کیک

همه چیز درباره آرد کیک
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/09/15 0 نظر

آرد حاوی پروتئینی به اسم گلوتن است که از مخلوط کردن و ورز دادن آرد شکل می گیرد. گلوتن بافت نان را شکل می دهد ولی کیک را خشک و سفت می کند. هرچقدر پروتئین آرد کمتر باشد، باعث لطیف تر شدن کیک می شود. با اینحال نوع آرد مصرفی خود را با نوع پخت تطبیق دهید تا بتوانید آرد کیک مناسب داشته باشید.

امروزه بسیاری از مردم می دانند که هر آردی به خصوص آردهای همه منظوره برای پخت شیرینی و کیک مناسب نیستند. آرد حاوی پروتئینی به اسم گلوتن است که از مخلوط کردن و ورز دادن آرد شکل می گیرد. گلوتن بافت نان را شکل می دهد ولی کیک را خشک و سفت می کند. هرچقدر پروتئین آرد کمتر باشد، باعث لطیف تر شدن کیک می شود. با اینحال نوع آرد مصرفی خود را با نوع پخت تطبیق دهید تا بتوانید آرد کیک مناسب داشته باشید.

 

انواع آرد کیک

آرد کیک که یکی از مواد اولیه مصرفی قنادی ها است به دسته های مختلف تقسیم می شود:

  • آرد کیک استاندارد: بیشترین کاربرد آن در تهیه کیک اسفنجی است.
  • آرد همه منظوره: برای کیک های ساده تری مانند کیک شکلاتی استفاده می شود.
  • آرد گندم: در کیک های میوه ای مانند کیک هویج و کیک سیب کاربرد دارد.

 

آرد کیک استاندارد

بهترین نوع آرد برای پخت یک کیک عالی، ''آرد کیک استاندارد'' است. آرد کیک استاندارد شامل گندم آسیاب شده و 5 تا 7 در صد پروتئین است. این میزان پروتئین که مقدار کمی است با ورز دادن خمیر، گلوتن را شکل می دهد. در روش های تولید مخصوص این آرد، طی فرایندی، سفید شده تا با جذب رطوبت باعث فرم دهی بهتر کیک بشود. با افزودن میزان زیادی کره و شکر، آرد کیک بافت نرمی پیدا می کند. برای پخت بهتر کیک بایستی قبل از خمیر کردن آرد، آن را الک کنیم. بیشترین مصرف قنادی ها، کیک اسفنجی است که با همین آرد پخته می شوند و پاند کیک نیز از دیگر کاربردهای آن است.

آرد شیرینی تقریبا مانند آرد کیک است با این تفاوت که دارای پروتئینی بین 7 تا 9 درصد است. البته یافتن آرد شیرینی در فروشگاهها بسیار سخت است برای همین می توان آرد کیک را جایگزین آرد شیرینی کرد.

 

آرد همه منظوره

برای پخت نان، کیک و شیرینی از ''آرد همه منظوره'' استفاده می شود. آرد همه منظوره دارای 7 تا 12 در صد پروتئین است. البته همانطور که در بالا اشاره شد کیکی که که با آرد همه منظوره پخته می شود به مرغوبیت  و لطافت کیکی که با آرد کیک  درست می شود، نیست. کاربرد این آرد برای کیک های راحت و ساده ای مانند کیک وارونه و کیک شکلاتی می باشد. آرد سفید همه منظوره دارای پروتئین کمتری نسبت به آرد سفید نشده است که موجب می شود ،کیک پخت شده با آن لطافت بیشتری داشته باشد.

 

آرد گندم کامل

بهترین آردی که از نظر سلامتی هم بیشتر توصیه می شود ''آرد گندم کامل'' است. مواد مغذی ''آرد کامل گندم'' از ''آرد همه منظوره'' بیشتر است زیرا دارای جوانه و سبوس گندم می باشد. این آرد بافت کیک را متراکم و محکم می کند و در کیک های میوه ای مانند کیک هویج و کیک سیب کاربرد دارد. روش استفاده از آرد گندم کمی با آردهای دیگر تفاوت دارد. برای استفاده حجم مشخصی از آرد در تهیه کیک مورد نظر، ابتدا یک چهارم تا نصفی از ''آرد کامل گندم'' را به جای آرد همه منظوره استفاده می شود. درصورت نتیجه مناسب، در پخت های بعدی می توان میزان بیشتری از ''آرد گندم کامل'' را جایگزین کنید.

 

موارد کلیدی در تهیه آرد مناسب

درصورت در دسترس نبودن ''آرد کیک استاندارد'' می توان با کم کردن یک قاشق سوپ خوری از یک پیمانه از آرد معمولی، از آن برای پخت کیک استفاده کرد.

بدلیل بالا بودن میزان پروتئین در ''آرد نان'' سعی شود که از آن برای تهیه کیک استفاده نشود، زیرا باعث سفتی کیک می شود.

در صورت استفاده از  آرد "سلف رایزینگ" که دارای یک عامل ور آورنده و هم چنین نمک است، بایستی بکینگ پودر و یا جوش شیرین و نمک از دستور تهیه کیک حذف شود.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

نظرات