ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه آنلاین قنادباشی کاملا محفوظ می باشد

هر آنچه که باید درباره نشاسته ذرت بدانید

هر آنچه که باید درباره نشاسته ذرت بدانید
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/01/07 0 نظر

نشاسته ذرت به دلیل شفاف بودن بعد از مخلوط شدن در مایعات و پخته شدن و غلظت بیشتر جایگزین مناسبی برای آرد در دستورات پخت و پز است. همچنین نشاسته ذرت بجای تخم مرغ نیز استفاده می شود.

نشاسته ذرت به دلیل شفاف بودن بعد از مخلوط شدن در مایعات و پخته شدن و غلظت بیشتر جایگزین مناسبی برای آرد در دستورات پخت و پز است. همچنین نشاسته ذرت بجای تخم مرغ نیز استفاده می شود.

 

هر آنچه که باید درباره نشاسته ذرت بدانید

نشاسته ذرت یکی از انواع نشاسته است که طی فرایندی از دانه های ذرت بدست می آید و مانند نشاسته های دیگه معمولا برای غلظت غذاها و شیرینی ها کاربرد دارد. در دستور های تهیه شیرینی معمولا از نشاسته ذرت استفاده می شود ولی با اینحال در بعضی از آنها آرد ذرت نام برده شده که منظور همان نشاسته ذرت است.

در صورتیکه در دستور تهیه کیک ها و شیرینی ها به جای مقداری از آرد، نشاسته ذرت استفاده شود، لطافت آنها بیشتر می شود. همچنین نشاسته ذرت در تهیه دسرهایی مثل پودینگ و کاسترد یا عامل غلیظ کننده سوپ کاربرد دارد. از ویژگیهای دیگر نشاسته ذرت این است که پس از مخلوط شدن در مایعات و پخته شدن، تقریبا بی رنگه می شود و لذا این خصیصه استفاده زیادی دارد.

نشاسته ذرت از لحاظ طعم و بو و رنگ، خنثی است و این هم از دیگر دلایل استفاده از این نشاسته در شیرینی پزی و کیک پزی است. البته این ویژگی کمک بسیاری به تزئین هایی که با فوندانت صورت میگیرد صورت می دهد. در برخی کرم ها نیز از نشاسته ذرت و آرد گندم برای غلظت استفاده می شود. در دستور رولت و کیک اسفنجی ساده از نشاسته ذرت برای لطافت بافت کیک استفاده شده است.

در نظر داشته باشید که در بیشتر دستورها (نه همه دستور کیک ها) می توان در حد یکی دوقاشق از آرد، دستور تهیه کیک و شیرینی را با نشاسته ذرت جایگزین کرد تا لطیف تر شود. نشاسته ذرت جایگزین مناسبی برای پودرکاستارد به همان میزان است.

 

چنانچه قبلا در مطلب « نشاسته ، مادر مواد اولیه صنعت قنادی » آورده شد، در یک قاشق غذاخوری نشاسته ذرت، 29 کالری انرژی و 7 گرم کربوهیدرات وجود دارد. با اینحال ترکیبات دانه ذرت بصورت زیر است:

ارزش غذایی صد گرم دانه ذرت خام
انرژی 350 کالری
آب 13 گرم
پروتئین 9 گرم
چربی 4 گرم
مواد نشاسته ای 72 گرم
کلسیم 22 میلی گرم
سدیم 1 میلی گرم
پتاسیم 285 میلی گرم
فسفر 265 میلی گرم
آهن 2 میلی گرم
ویتامین آ 490 واحد
ویتامین ب 1 0/4 میلی گرم
ویتامین ب 2 0/12 میلی گرم
ویتامین ب 3 2/2 میلی گرم
ارسنیک 30 میلی گرم

 

 

آرد ذرت چیست و چگونه بدست می آید؟

برای تهیه آرد ذرت، از دانه های خشک شده ذرت استفاده می شود و با آسیاب کردن این دانه ها و بسته به رنگ دانه های ذرت، آرد ذرت با رنگهای متغیری بدست می آید. بدلیل همین تفاوت نژادهای مختلف دانه های ذرت، رنگ های مختلف سفید یا زرد یا آبی و بنفش و سیاه می توانند داشته باشند. لذا رنگ آرد ذرت هم می تواند رنگهای مختلفی داشته باشد اما رنگ زردمتداولترین رنگ آرد ذرت است.

با توجه به دانه بندی آرد ذرت که سبب بافت زبر و یا نرم این آرد می شود، مصارف مختلفی در آشپزی وجود دارد. معمولا میزان نرمی آن به اندازه آرد گندم نیست بعلاوه اینکه آرد ذرت موارد استفاده محدود تری نسبت به نشاسته ذرت دارد. یکی از کاربردهای آرد ذرت برای ترد کردن بعضی خمیرها مثل خمیر بنیه یا خمیر جوجه چینی است.

چنانکه گفته شد، آرد ذرت می تواند درجه زبری متفاوتی داشته باشد و بافت نرم ترین نوع آن از آرد سفید یا آرد گندم زبرتر است. یعنی آرد ذرت هم دقیقا مثل آرد سمولینا درجه زبری متفاوتی داشته که همین امر باعث می شود مصارف خاصی در امر آشپزی پیدا کند.

 

 

نشاسته ایرانی با نشاسته وارداتی چه تفاوتی دارند

نشاسته ذرت تصفیه شده 25 کیلویی Cargill هلندکشت و تولید ذرت یکی از تولیدات داخلی است که در کشور ما در حال انجام می باشد و به همین دلیل کارخانه های متعددی برای فرآوری این محصول ارزشمند ایجاد شده اند. از جمله محصولات به دست آمده از ذرت می توان به نشاسته ذرت اشاره کرد. این پودر سفید رنگ کارایی و کاربرد وسیعی در صنایع مختلف غذایی و غیر غذایی از خود نشان داده است به همین دلیل تولید آن در هر کشوری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

همچنین نشاسته ذرت در کارخانه های بسیاری در سراسر دنیا تولید می شود که نشاسته ذرت اروپایی به دلیل نزدیک تر بودن به ایران، توسط بازرگانان وارد می شود. نشاسته های خارجی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و همین کیفیت بالا باعث شده تا در صنایع غذایی کشور بیشتر از این نوع نشاسته استفاده شود.

نشاسته ذرت هلندی Cargill معروف ترین نشاسته ذرت خارجی اروپایی است که واردات آن به ایران انجام می شود. از دیگر کشور های مطرح در زمینه تولید نشاسته می توان به آلمان، اتریش و فرانسه اشاره نمود.

 

 

 

 

چگونه آرد ذرت ( Cornmeal ) و نشاسته ذرت ( Corn Starch یا Cornflour ) را تشخیص دهیم؟

نشاسته ذرت و آرد ذرت دو ماده هستند که هر دو از ذرت بدست می آیند و در آشپزی و شیرینی پزی استفاده می شوند. اما این دو محصول با یکدیگر تفاوت دارند و در صورتی که در پخت و پز از هر کدام به جای دیگری استفاده شود نتیجه خوبی به دست نمی آید. آرد ذرت از ذرت خام و خشک به دست می‌آید و به رنگ نخودی یا زرد ملایم وجود دارد. دانه بندی های آرد ذرت متفاوتی داشته و می‌تواند ریز و نرم و یا درشت و زبر باشد. اما نشاسته ذرت نرم و لطیف بوده و رنگ آن سفید است. یکی از ویژگیهای نشاسته برای تشخیص سریع آن، حرکت نشاسته بین انگشتان است که سبب تولید صدای جیر جیر می شود.

 

 

خواص نشاسته ذرت

نشاسته پلیمری از ملکولهای D-گلوکز است که به صورت دانه های جدا از هم یا گرانول در بافتهای گیاهی وجود دارد و قطر آنها 2 تا 100 میکرون متغیر است. گرانولهای نشاسته از نظر شکل ممکن است به صورت کروی بیضوی و یا چند وجهی باشند که با میکروسکوپ قابل بررسی هستند. مهمترین منبع تهیه نشاسته، ذرت است.

طبق تحقیقات بعمل آمده ذرت قدرتمندترین گیاه زراعی در جذب و ذخیره سازی انرژی آزاد موجود در زمین است. عملکرد بالا، تنوع موارد مصرف، تنوع ارقام و هیبریدهای موجود، خواص مختلف زراعی مطلوب و بهره برداری اقتصادی خوب و سازگاری بالای ذرت با شرایط مختلف آب و هوایی باعث شده سالیانه قسمت اعظمی از اراضی دنیا به کشت این گیاه ارزشمند اختصاص یابد.

با اینکه ذرت ارزش غذایی فراوانی دارد، بعلت نداشتن گلوتن (ماده چسب گندم) از آن نمی توان برای تهیه نان استفاده کرد. بنابراین برای تهیه نان ذرت، آنرا با سایر غلات مخلوط می کنند.

نشاسته ذرت دارای خواص درمانی نیز است که برخی از آنها در ادامه فهرست می شوند:
– ذرت از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است.
– پماد ذرت زخم ها را خشک می کند.
– ذرت غذای خوبی برای پیشگیری سرطان است.
– استفاده مداوم ذرت، از کرم خوردگی دندان جلوگیری می کند.
– روغن ذرت کلسترول خون را پائین می آرود.
– روغن ذرت برای درمان اگزما و بیماری های پوستی مفید است.
– کاکل ذرت را قبل از رسیدن کامل میوه یعنی قبل از پژمرده شدن می چینند و بسرعت خشک می کنند. کاکل ذرت بعد از خشک شدن رنگ قهوه ای پیدا می کند.
– دم کرده کاکل ذرت ادرار آور است و آرام کننده دستگاه ادراری است.
– درد و ناراحتی های دستگاه ادراری را تسکین می دهد.
– سنگ مثانه،‌ التهاب،‌ ورم مثانه و درد مثانه را از بین می برد.
– کاکل ذرت بطور کلی دستگاه ادراری را تمیز می کند.
– به غیر از کاکل ذرت از برگ و ریشه و ساقه بلال نیز استفاده طبی بعمل می آید.
– رنگ زرد ذرت مربوط به موادی به نام زئین Zeine و زیازانتین Zeaxanthine می باشد.

 

 

کاربردهای نشاسته ذرت

کاربردهای نشاسته ذرت بسیار فراتر از آن چیزی است که در موارد بالاتر اشاره شد و حدود 37 کاربرد برای نشاسته ذرت ذکر می شود. در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:


1. پخت کیک
این محصول برای جلوگیری از دلمه بستن تخم مرغ در پخت کیک استفاده کنید.


2. جدا کردن مارشمالو
هنگامیکه شما مارشمالو می‌خرید احتمالا به یکدیگر چسبیده اند. اضافه کردن مقدار کمی نشاسته ذرت می‌تواند در جدا سازی آن‌ها موثر باشد.

 

3. استفاده از نشاسته بجای تخم مرغ
همانطور که بالاتر اشاره شد، با استفاده از نشاسته ذرت بجای تخم مرغ در تهیه کیک و شیرینی، بافتی نرم تر و لطیف تر خواهید داشت.


4. غلیظ کردن برخی از غذاها
از نشاسته می توان برای افزایش غلظت سس و سوپ استفاده کرد. برای این کار یک قاشق غذاخوری از آن را به سوپ یا سس اضافه کنید.


5. تهیه املت
برای تهیه املت، یک چهارم قاشق چای خوری نشاسته ذرت را به تخم مرغ اضافه کنید هم بزنید و سپس بپزید.

 

6. معالجه افرادی که به کم بودن حاد قند بدن مبتلا هستند
با استفاده روزانه 2 با مخلوط مقداری از آب سرد و نشاسته ذرت، می توان به عنوان داروی افرادی که به کمبود حاد قند بدن مبتلا هستند، استفاده کرد.


7. تمیز کننده پوست
دو قاشق غذاخوری نشاسته ذرت و گلیسیرین را با نصف لیوان آب مخلوط کنید و حرارت دهید تا غلیظ شود. بعد از سرد شدن برای استفاده مجدد آن را در یک بطری نگه داری کنید. گلیسرین پوست شما را نرم و مرطوب می‌کند در حالی که نشاسته ذرت روغن اضافی پوست را جذب و برای درمان آکنه و جوش‌های سر سیاه مفید است.


8. کاهش التهاب آفتاب سوختگی و نیش حشرات
سه قاشق غذاخوری از نشاسته ذرت را با آب سرد مخلوط کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد. سپس این خمیر را بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید. نشاسته ذرت به کاهش التهاب ناشی از آفتاب سوختگی و گزش حشرات کمک می‌کند.


9. پاک کردن لکه‌های چربی
برای پاک کردن لکه‌های چربی از روی لباس این محصول را بر روی لکه بپاشید و اجازه دهید تا 20 دقیقه باقی بماند. سپس مطابق معمول شست و شو دهید.


10. پاک کردن لکه خون
نشاسته ذرت را با آب سرد مخلوط و برر روی لکه قرار دهید. سپس به مدت یک ساعت در نور خورشید قرار دهید تا خشک شود. بعد از خشک شدن آن را پاک کنید. در صورتیکه لکه باقی مانده است اینکار را تکرار کنید.


11. تمیز کردن شیشه
2 قاشق غذاخوری از این محصول را با 0.5 لیوان آمونیاک و 0.5 لیوان سرکه سفید و 3-4 لیتر آب مخلوط کنید. سپس برای تمیز کردن شیشه‌ها آن را بر روی شیشه اسپری و با روزنامه تمیز کنید.


12. پاک کردن لکه‌های فرش
از نشاسته ذرت برای از بین بردن لکه های چربی و چرک های فرش می توان استفاده کرد. برای اینکار نشاسته ذرت را بر روی لکه فرش بپاشید و پس از 20 دقیقه، جارو برقی بکشید. در صورتی که کماکان لکه وجود دارد این کار را تکرار کنید.


13. لاک ناخن
اگر نمی‌خواهید از لاک‌های شیمیایی برای کودکان خود استفاده کنید می‌توانید 0.25 فنجان نشاسته ذرت را با دو فنجان آب سرد مخلوط کنید و بجوشانید تا غلیظ شود. برای تهیه رنگ‌های متفاوت می‌توانید از رنگ غذا استفاده کنید.


14. از بین بردن بوی کفش
ریختن نشاسته ذرت در کفش با جذب عرق از ایجاد بوی نامطبوع پیشگیری می کند.


15. براق کردن نقره
نشاسته ذرت را با آب مخلوط کنید و با استفاده از یک پارچه مرطوب خمیر بدست آمده را بر روی اجناس نقره‌ای خود قرار دهید و صبر کنید تا خشک شود. بعد از خشک شدن با یک پارچه نرم تمیز کنید.

 

16. از بین بردن چربی مو
در زمان هایی که امکان یا فرصت شستشوی موهای خود را ندارید، مقداری از نشاسته ذرت را روی فرق سر خود بپاشید. پس از مدتی با برس موهای خود را مرتب کنید و مشاهده خواهید کرد که نشاسته چوبی موهای شما را به خود جذب کرده است.

 

17. باز کردن گره های کور طناب ها
مقداری از نشاسته ذرت را روی منطقه گره خورده بپاشید و برای مدتی رها کنید. سپس می توانید براحتی با کشیدن طناب گره های آن را باز کنید.

 

18. نقاشی روی صورت کودکان
با مخلوط کردن نشاسته ذرت و روغن گیاهی سفید رنگ به نسبت 2 به 1 یک، مایه رنگ روغنی غیر سمی تهیه می شود. سپس چند قطره رنگ خوراکی را به آن اضافه کنید تا طیف های مختلف رنگی بدست آید. سپس با توجه به طرح مورد نیاز خود، می توانید روی صورت کودکان را نقاشی کنید.

 

19. جلوگیری از کپک زدن کتاب
با استفاده از نشاسته ذرت می توانید از برگه ها و کتابهایتان در برابر رطوبت محافظت کنید و بوی نم را از آن بگیرید. مقداری از نشاسته ذرت را روی بخشهایی که نم دار هستند بپاشید. پس از مدتی نشاسته براحتی نم برگه ها را از بین می برد.

 

20. از شر سوسک ها رهایی یابید
گچ معمولی و به همان اندازه نشاسته ذرت را با هم مخلوط کرده و درز ها را با آن بپوشانید. بسادگی از شر سوسک ها خلاص می شوید.

 

21. از بین بردن چربی روی سطح چرم
نشاسته ذرت می تواند به عنوان بهترین راه رفع لکه های چربی روی چرم عمل کند. مقداری ودر نشاسته ذرت را روی لکه ها بریزید و اجازه دهید تا به مدت یک شب در همان حالت باقی بماند. پس از صبح می توانید با برس منطقه لکه دار شده را تمیز کنید.

 

22. اتوی نشاسته روی لباس
قبل از اتو کشیدن لباس، مقداری از نشاسته را با آب مخلوط کنید و روی لباس خود بپاشید. نتیجه لباسی اتوشده و تمیز، بدون چین و چروک است.

 

23. التیام پوست عرق سوز شدن زیر بغل
البتدا منطقه عرق سوز شده زیر بغل را به آرامی خشک کنید. سپس با پاشیدن مقداری از نشاسته ذرت روی پوست عرق سوز شده این ناحیه، درد و سوزش آن آرام می شود.

 

24. التیام عرق سوز شدن زیر سینه خانم ها
بسیاری از خانم ها برای التیام سوزش و خارش زیر سینه های خود از نشاسته ذرت استفاده می کنند. پاشیدن نشاسته ذرت روی این ناحیه، علاوه بر خشک نگهداشتن آن، از رشد قارچ ها جلوگیری می کند.

 

25. آرامش بخش طبیعی پوست عرق سوز شده زیر پوشک بچه ها
با پاشیدن مقداری از نشاسته ذرت روی ناحیه عرق سوز شده، می توانید با التیام آن، بصورت طبیعی با عث آرامش کودکان خود شوید.

 

26. نشاسته ذرت به مسابه شامپوی خشک
نشاسته ذرت می تواند به عنوان یک جایگزین عالی برای شامپوهای گران مو استفاده شود. نشاسته را روی موی خود بپاشید. سپس با کف دست و انگشتان خود به آرامی برای مدتی موهای خود و کف سر خود را بمالید. نتیجه شگفت انگیز است مویی بدون چربی و تازه است.

 

27. نشاسته ذرت ماسکی برای صورت
بکمک یک دستور تهیه بسیار ساده می توانید یک ماسک صورت ارزان برای خود آماده کنید. 2  قاشق غذاخوری شیر و نشاسته ذرت را با یک سفیده تخم مرغ به سرعت هم بزنید. سپس خمیر حاصل را روی صورت خود کشیده و 15 دقیقه به حال خود رها کنید. پس از آن با پک کردن ماسک پوستی شاداب خواهید داشت.

 

28. نشاسته ذرت برطرف کننده بوی بد زیر بغل
با توصیف هایی که قبل تر اشاره شد، براحتی می توان از نشاسته ذرت به عنوان برطرف کننده بوی بد زیر بغل نام برد. 1/4 فنجان جوش شیرین و نشاسته ذرت را با هم مخلوط کرده و بخوبی تکان دهید. با اسپری این مخلوط به زیر بغل می توانید از شر بوی بد زیر بغل رهایی یابید.

 

از دیگر کاربردهای نشاسته ذرت می توان به تمیز کردن چربی صورت، از بین بردن لکه های روی عروسک بچه ها، پولیش اسباب منزل، تمیز کردن ظروف چرب شده، تهیه پودر بچه خانگی، چربی زدایی تجهیزات و اسباب ورزشی، تهیه خمیر نشاسته ذرت، ااستفاده بجای تخم مرغ، التیام زخم ها، التیام پاهای آسیب دیده ورزشکاران و .... اشاره کرد.

 

 

شرایط نگهداری نشاسته ذرت

از آنجایی که نشاسته جاذب رطوبت است آن را در یک ظرف در بسته در محیط خشک و خنک نگه داری کنید. در صورتی که آن را به درستی نگه داری کنید برای مدت طولانی قابل استفاده است.

 

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات