ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه آنلاین قنادباشی کاملا محفوظ می باشد

بدلیل اختلالات بانک ملت، لطفا برای سفارش گذاری از طریق اپلیکیشن یا مرورگری غیر از گوگل کروم جهت پرداخت استفاده کنید.

دنیای رنگهای خوراکی و کاربرد آنها در صنعت قنادی

دنیای رنگهای خوراکی و کاربرد آنها در صنعت قنادی
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/04/11 0 نظر

دنیای رنگهای خوراکی و کاربرد آنها در صنعت قنادی وقتی قرار است کیک یا بیسکویت را تزئین کنیم، نقش مهمی را در کار ما ایفا می کند. یک طرح زیبا اگر بد رنگ باشد، همه زحمت های شما را از بین می برد.

دنیای رنگهای خوراکی و کاربرد آنها در صنعت قنادی وقتی قرار است کیک یا بیسکویت را تزئین کنیم، نقش مهمی را در کار ما ایفا می کند. یک طرح زیبا اگر بد رنگ باشد، همه زحمت های شما را از بین می برد.

 

دنیای رنگهای خوراکی و کاربرد آنها در صنعت قنادی

دنیای رنگهای خوراکی و کاربرد آنها در صنعت قنادی وقتی قرار است کیک یا بیسکویت را تزئین کنیم، نقش مهمی را در کار ما ایفا می کند. یک طرح زیبا اگر بد رنگ باشد، همه زحمت های شما را از بین می برد. رنگ های خوراکی که جزئی از مواد کیک و شیرینی پزی محسوب می شوند، جز خانواده بزرگ مواد اولیه قنادی هستند.

تاریخچه استفاده از رنگها و طعم دهنده ها به قرن ها قبل بر می گردد، جایی که مردم برای بهبود ظاهر غذاها و خوراکی ها از آن ها استفاده می کردند. ولی اولین بار در سال 1856 اولین رنگ مصنوعی خوراکی از ذغال سنگ ساخته و استفاده شد.

تنوع رنگ های خوراکی ساخته شده در طول سالها زیاد است که منشاء بسیاری از آنها شیمیایی و بسیاری منشاء طبیعی. اغلب رنگ های طبیعی عصاره چغندر و بتاکارتن دارند، اما بسیاری از مردم به دنبال رنگهای متنوع و با کیفیتی هستند. از آنجائیکه استخراج همه این رنگها از طبیعت ممکن نیست، به اجبار بسیای از آنها از طریق فرآوری شیمیایی بدست می آیند.

تنها مسئله ای که باید نسبت به آن بایستی حساسیت داشت، ایمنی رنگ های خوراکی مصنوعی است. در دنیای رنگ های خوراکی ، بیشتر رنگ های مصنوعی که در حال حاضر در مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند، آزمایش های مختلف برای بررسی سمی بودن را پشت سر گذاشته اند. سازمان های نظارت بین المللی همچون سازمان غذا و داروی آمریکا و سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا به این نتیجه رسیده اند که رنگ های خوراکی مصنوعی ، خطرات جدی برای سلامت ایجاد نمی کنند.

 

 

دسته بندی رنگ ها در دنیای رنگهای خوراکی

دسته بندی رنگ های را بصورت های مختلف دسته بندی می کنند که در ادامه به بخش هایی از آنها اشاره می کنیم:

 

دسته بندی رنگ های خوراکی از نظر نوع

1- رنگ های طبیعی

 • کارمین (Carmine)
 • آنتوسیانین ها (Anthocyanins)
 • کارامل (Caramel)
 • آناتو (Annatto)
 • کارتنوئید (Carotenoids)
 • کلوروفیل (Chlorophyll)
 • اسپیرولینا (Spirulina)
 • رنگ های دیگر مانند (Betalains ، Canthaxanthin ، Anthraquinones، Curcumin ، Curcumin ، Turmeric و Gardenia)

 

2- رنگ های مصنوعی

 • آبی
 • قرمز
 • زرد
 • سبز
 • آمارانت (Amaranth)
 • کارموزین (Carmoisine)
 • رنگ های دیگر (مانند سیاه PN ، قهوه ای شکلاتی ، آبی IV و ...)

 

3- رنگ های طبیعی دیگر

این نوع رنگ ها ، رنگ هایی هستند که در طبیعت دیده می شوند.

 

 

دسته بندی رنگ های خوراکی از نظر کاربرد

1- صنایع غذایی

 • غذا های فرآوری شده
 • صنعت نان و قنادی
 • گوشت قرمز، مرغ و غذا های دریایی
 • روغن ها و چربی ها
 • محصولات لبنی
 • محصولات دیگر (غلات و حبوبات صبحانه، عصاره های میوه و سبزیجات، سوپ ها، ادویه جات و فلفل ها، چاشنی ها و سس ها)

 

2- صنایع نوشیدنی ها

 • آبمیوه و کنسانتره میوه
 • نوشیدنی های کربن دار (گازدار معمولی)
 • نوشیدنی های الکلی

 

 

دسته بندی رنگ های خوراکی از نظر شکل ظاهری

1- مایع

2- ژله ای

3- پودری

 

دسته بندی رنگ های خوراکی از نظر حلالیت

1- خشک

2- در مایعات

 

دسته بندی رنگ های خوراکی از نظر مناطق جغرافیایی

1- آمریکای شمالی

1- اروپا

1- آسیا پاسیفیک

1- RoW (آمریکای جنوبی ، خاورمیانه، آفریقا)

 

 

دنیای رنگهای خوراکی در صنعت قنادی

چنانچه بالاتر اشاره شد دنیای رنگهای خوراکی از نظر شکل ظاهری به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که طبیعتا همین تقسیم بندی در صنعت قنادی نیز صادق است :

 

رنگ های مایع خوراکی در صنعت قنادی
رنگ های مایع خوراکی بیشتر حلال در آب هستند و در اثر حرارت کم رنگ تر می شوند. این رنگ ها بیشتر در شربتها ، ژله و … استفاده می شوند.

 

رنگ های ژله ای خوراکی در صنعت قنادی
رنگ های ژله ای خوراکی ، حلال در آب و چربی هستند و بیشتر در خامه ، مایع کیک و شیرینی و ماکارون و… استفاده می شوند.

 

رنگ های پودری خوراکی در صنعت قنادی
گروهی از رنگ های پودری خوراکی که در بازار وجود دارد ( مانند Decol ) به صورت حلال در چربی و شکلات هستند. گروهی دیگر هم، حلال در الکل ( مانند رنگ Font ) هستند. البته در ایران اکثرا به جای الکل از اسانس لیمو یا پرتقال استفاده می شود.

 

 

کاربردهای رنگهای خوراکی در کیک و شیرینی خانگی

امروزه تعداد کسانی که به هنر جذاب و خوشمزه پخت کیک و شیرینی در منزل علاقه دارند در حال افزایش است. این در حالی است که در اغلب موارد اطلاعات کافی درباره تناسب استفاده از رنگها و مورد استفاده هر نوع رنگ در جای خودش را نمی دانند. همین موضوع ممکن است سبب خراب شدن ظاهر کارشان شود. البته نباید فراموش کرد که استفاده غیر اصولی و زیاد از رنگهای خوراکی می تواند باعث بروز مشکلاتی نیز در زمینه سلامتی افراد شود. اما جای نگرانی نیست چرا که در ادامه خواهیم فهمید که چه نوع رنگی در کجا و به چه میزان باید استفاده شود.

رنگ کردن خامه ، فوندانت ، شکلات مواردی هستند که رنگ های خوراکی در آنها استفاده می شوند.

 

 

نحوه رنگ کردن خامه به کمک رنگهای خوراکی

بیشترین کاربرد رنگ های خوراکی در کیک و  شیرینی خانگی، رنگ کردن خامه است. برای رنگ کردن خامه بهتر است از رنگهای ژله ای استفاده کنید. برای اینکار، زمانیکه می خواهید خامه را هم بزنید، مقداری رنگ را با خلال دندان روی خامه بریزید تا به رنگ دلخواه برسد. برای رنگ کردن خامه می توانید از رنگهای ژله ای ایرانی نیز استفاده کنید، اما اگر می خواهید خامه را به رنگ قرمز در بیاورید هرگز از رنگ ایرانی ایرانی استفاده نشود. چون برای رسیدن به رنگ دلخواه که معمولا هم، دلخواه شما نخواهد بود، هر چقدر رنگ قرمز بریزید به صورتی تبدیل می شود. در این صورت شما مجبور هستید مقدار غیر استانداردی از رنگ را داخل خامه بریزید که هم باعث شل شدن خامه شده و هم خارج از حد استاندارد بهداشتی از رنگ استفاده کرده اید.

پیشنهاد می شود از برندهای معتبر جهانی و اصلی مانند رنگ Americolor ، رنگ Chefmaster ، رنگ FO یا رنگ های ژله ای Wilton استفاده کنید.

 

 

نحوه رنگ کردن خمیر فوندانت به کمک رنگهای خوراکی

حساس ترین و سخت ترین بخش صنعت قنادی و کیک و شیرینی خانگی، کیک های فوندانت هستند که نیاز به تبحر لازم دارد. یکی از دلایل این مسئله، استفاده از فوندانت های ایرانی و یا رنگ نا مناسب است. اگر می خواهید از خمیر فوندانت ایرانی استفاده کنید، سعی کنید از خمیر فوندانت رنگی استفاده کنید. چون مواد استفاده شده در تولید این نوع فوندانت و بافت این نوع خمیر، رنگ کردن آن را به یک کار سخت و طولانی تبدیل می کند.

بهتر است که  برای رنگ کردن خمیر فوندانت ، از رنگ های Americolor است. لازم به ذکر است که قبل از انجام این کار بایستی از دستکش استفاده کنید.

 

 

نحوه رنگ کردن شکلات به کمک رنگهای خوراکی

رنگ کردن شکلات این روزها بازار داغی پیدا کرده و در مناسبتهای مختلف به عنوان هدیه سورپرایز این کار انجام می شود. برای انجام این کار از شکلات سفید با برند کارات و یا سوربن می توانید استفاده کنید و برای رنگ کردن شکلات نیز بهتر است از رنگ های پودری Decol بکار برده شود. دلیل این مسئله، حل شدن خوب این رنگ در شکلات است که به شما برای رسیدن به رنگ دلخواهتان کمک می کند.

البته امروزه شکلاتهای رنگی با برندهای مختلف ایرانی در بازار موجود است، اما بعد از بن ماری و آب شدن شکلات و قرار گرفتن در قالب ، رنگ زنده و یک دستی به شما نمی دهند و اغلب رگه رگه می شوند.

 

نکات لازم در استفاده از رنگهای خوراکی

با اینکه استفاده مناسب از رنگ ها خطر خاصی ندارد ولی توصیه می شود که در پخت کیک و شیرینی دارند برای کودکانتان حتی الامکان از از رنگهای 100 درصد طبیعی مانند زعفران و کاکائو و … استفاده کنید.


هشدار : هرگز از رنگهای فله ای و بدون برند استفاده نکنید ( رنگ غذا ) حتما از رنگهایی با برند معتبر استفاده کنید .

 

 

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

تبلیغات همکاری در فروش سوپرمارکت دیجی کالاتبلیغات در صفحه محصول