ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه آنلاین قنادباشی کاملا محفوظ می باشد

اصفهان ، شهر گز ، پولکی ، برشتوک ، شیرینی برنجی و ....

اصفهان ، شهر گز ، پولکی ، برشتوک ، شیرینی برنجی و ....
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/11/02 0 نظر

''اصفهان'' در کنار اینکه پایتخت اقتصادی ایران محصوب می شود، با گز اصفهان به عنوان یکی از نمایندگان فرهنگ و سوغات ایرانی، جایگاه ویژه ای را دارا می باشد. همانطور که قبلا در مطلب قدمت قنادی در ایران مطرح شد گز اصفهان را می توان از جمله سنتی ترین تولیدات صنعت قنادی ایران نام برد.

تحریریه قنادباشی: امروز تحریریه قنادباشی طبق روال خود، بر آن است که سری به یکی از شهرهای ایران زده تا ما را با شیرینی های معروف آنجا آشنا کند. ''اصفهان'' در کنار اینکه پایتخت اقتصادی ایران محصوب می شود، با گز اصفهان به عنوان یکی از نمایندگان فرهنگ و سوغات ایرانی، جایگاه ویژه ای را دارا می باشد. همانطور که قبلا در مطلب قدمت قنادی در ایران مطرح شد گز اصفهان را می توان از جمله سنتی ترین تولیدات صنعت قنادی ایران نام برد.

 

قدمت قنادی در اصفهان

شکوه و جلال تاریخی اصفهان به دوره صفویه بر می گردد که به عنوان پایتخت ایران به حساب می‌آمد. ''نصف جهان'' دارای آثار و جاذبه‌های تاریخی بسیاری برای میلیون‌ها گردشگر از نقاط مختلف دنیا است. در این میان، غذاها و شیرینی های خوردنی این شهر همچون بریونی، یخمه ترش، کباب مشتی، آش سماق، شیرینی برنجی، گز، سوهان و پولکی نمایندگانی از اصفهان در فرهنگ و تمدن ایران است. اگر به اصفهان سفر کنید، پولکی و گز اعلای تولید اصفهان حتما در کوله بار شما به عنوان سوغاتی برای دوستان و آشنایان یافت می شود.

به روایتی دیگر، قدمت صنعت شیرینی پزی در اصفهان به عصر صفویه بر می گردد که با گذر زمان ''حلوا چوبه'' اصفهان تبدیل به گز اصفهان شده است. سابقه این صنعت در اصفهان به نحوی است که بعضی از تولید کنندگان اصفهانی هستند که از برندهای 100 ساله برخوردارند.

 

صنعت قنادی اصفهان

بنابر گفته رییس اتحادیه تولید و فروش گز و شیرینی اصفهان، بدلایل مختلف تولید گز و شیرینی در اصفهان کاهش 30 درصدی داشته است. به گفته ایشان:

« کاهش قدرت خرید مردم و تبلیغات سوء رسانه ها برای عدم مصرف گز و شیرینی به این موضوع دامن زده است. در برخی مواقع این کاهش تولید به 50 درصد می رسد که موضوعی بسیار حائز اهمیت است».

 

به گفته حسن شریفی، « مشکلات اقتصادی و تبلیغات کارشناسی نشده به کاهش تولید این شیرینی نشاط آور منجر شده است. در برخی از کشورها بعد از صرف غذا، شیرینی خوردن حتمی است و شیرینی به عنوان یک دسر در میان سفره های غذایی وجود دارد. اما متاسفانه مصرف شیرینی در ایران کم بوده و بهانه آن مبتلا شدن به بیماری دیابت است، در حالی که عدم تحرک باعث این بیماری می شود. شما یک کارگر ساختمانی پیدا کنید که به بیماری دیابت مبتلا باشد.»

1،200 واحد در صنف شیرینی و گز در اصفهان فعالیت دارند که با توجه به جمعیت آن 200 واحد مازاد محسوب می شود. مدتی قبل برای ارتقای کیفیت محصولات اصفهان، یک هیات فرانسوی برای آموزش و تولید شیرینی و نان در اصفهان حضور یافت تا بتواند به کمک تعامل با قنادان این شهر به پیشرفت این صنعت در اصفهان کمک کنند.

 

انواع شیرینی های معروف و سنتی اصفهان

وقتی سخن از شیرینی های لذیذ و ذائقه پسند اصفهان به میان می آید، ناخودآگاه یاد گز، پولکی و شیرینی کرکی (بهشتی) ، شیرینی برنجی، برشتوک اصفهان می افتیم. از معروف و سنتی ترین شیرینی های اصفهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

گز پولکی برشتوک شیرینی برنجی
گز پولکی برشتوک شیرینی برنجی
شیرینی کرکی چای اصفهان    
شیرینی کرکی چای اصفهان    

 

و البته از بسیاری دیگر خوراکی‌های محلی اصفهان به عنوان بخشی از شیرینی های متنوع اصفهان نام برد که از سوغاتی های ممتاز این شهر نیز هستند.

 

 

قنادی های معروف در اصفهان

از آنجائیکه اصفهان یکی از شهرهای تاریخی ایران است، در صنعت قنادی نیز در بین قدیمی تر های آن قرار دارد. از جمله معروف ترین و قدیمی ترین قنادی های اصفهان می توان از قنادی های زیر نام برد:

- گز مظفری

- شیرینی فروشی نیوشا

- شیرینی فروشی عمو نوروز

- شیرینی فروشی اندولوس

- شیرینی فروشی عمو قناد

- شیرینی فروشی آبی

- شیرینی فروشی کاکائو

- شیرینی فروشی وانیک

- شیرینی فروشی شاتوت

- شیرینی فروشی آریا

- شیرینی فروشی و کارگاه بابابزرگ

- شیرینی فروشی شکر افشان

جالب است که اصفهانی ها از قافله تکنولوژی روز عقب نمانده و با راه اندازی سایت های فروش اینترنتی همچون ''کیک آف''، ''اصفهان شیرینی'' رونق فروش اینترنتی در اصفهان را ارتقا داده اند.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

نظرات