ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه آنلاین قنادباشی کاملا محفوظ می باشد

« جشنواره عید تا عید » قنادباشی از 13 تیر لغایت 18 مرداد، ارسال رایگان سفارش های بالای 200,000 تومان، اطلاعات بیشتر در خدمات ارسال

شیراز، شهر شعر و شیرینی

شیراز، شهر شعر و شیرینی
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/10/26 0 نظر

در نگاه اول شیراز به عنوان پایتخت شعر ایران نامیده می شود، اما شیرینی هم در فرهنگ و سوغات شیراز جایگاه ویژه ای دارد. البته اگر بطور تفریحی شیراز رفته اید بدون صرف فالوده شیرازی، آنجا را ترک نکنید.

تحریریه قنادباشی: امروز تحریریه قنادباشی طبق روال خود، بر آن است که سری به یکی از شهرهای ایران زده تا ما را با شیرینی های معروف آنجا آشنا کند. در نگاه اول شیراز به عنوان پایتخت شعر ایران نامیده می شود، اما شیرینی هم در فرهنگ و سوغات شیراز جایگاه ویژه ای دارد. البته اگر بطور تفریحی شیراز رفته اید بدون صرف فالوده شیرازی، آنجا را ترک نکنید. همانطور که قبلا در مطلب قدمت قنادی در ایران گفته شد شیراز نقش ویژه ای در صنعت قنادی دارد.

 

قدمت قنادی در شیراز

چنانچه در ''قدمت قنادی در ایران'' آمده است ، شیراز علاوه بر شعر در شیرینی هم برای خود حرف هایی دارد. شیراز یادگاری است برجا مانده از گذشتگانی همچون کوروش که شهرت کردار نیک و اخلاق پسندیده‌ او، به عنوان بخشی از فرهنگ و تمدن ایران در جهان پر آواز است و تخت جمشید یکی از 3 اثر تاریخی است که هر گردشگر خارجی و داخلی قطعا به آنجا خواهد رفت.

به روایتی می توان از ''یوخه'' به عنوان قدیمی ترین شیرینی شیراز نام برد به طوری که اتحادیه یوخه پزان یکی از اتحادیه های قدیمی شیراز است. به روایت دیگر شاید بتوان سابقه صنعت قنادی را با قدمت مجموعه قنادی رضا که تأسیس این قنادی به همت غلامحسین قناد طوسی به سال 1330 است یکی دانست. زمانی که تولید شیرینی با لوازم و ابزار های ساده و بدون امکانات پیشرفته امروزی انجام می گرفت.

وقتی به بازار وکیل شیراز بروید در بدو ورود، معماری سنتی بازار و حجره های مملو از صنایع دستی و سوغات لذیذ شیراز چشم نواز است. اغلب شیرازی هابا آن لهجه ی شیرین شیرازی و لبخندی برلب با آرامش پیشنهاد می کنند تا در این سفر حتما طعم فالوده و یوخه و مسقطی و....شیرازی را چشیده و سوغات از این شهر پر قصه  ببریم.

قطعا مردم استان فارس و شهر شیراز با پیشینه چندین هزار ساله، از محصولات بومی و سنتی فوق العاده‌ای برخوردارند. حضور شیرینی‌های لذیذ و بومی در نوع خود جالب و منحصربه‌فرد است و علاوه بر آنچه بالاتر اشاره شد، از نان یوخه (کاک)، بادام‌سوخته و دیگر شیرینی جات می توان نام برد که با طعم و عطری دلپسند، هر کسی را به امتحان مزه فوق‌العاده اشان ترغیب می کند.

 

انواع شیرینی های معروف و سنتی شیراز

وقتی سخن از شیرینی های لذیذ، زیبا و ذائقه پسند شیراز به میان می آید، ناخودآگاه یاد مسقطی، یوخه و فالوده شیرازی می افتیم. از معروف و سنتی ترین شیرینی های شیراز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

فالوده یا پالوده شیرازی یوخه مسقطی شیرازی کلوچه شیرازی
فالوده یا پالوده شیرازی یوخه مسقطی شیرازی کلوچه شیرازی
بادام سوخته حلوا کاسه ای رنگینک  
بادام سوخته حلوا کاسه ای رنگینک  

 

و البته از بسیاری دیگر خوراکی‌های محلی شیراز به عنوان بخشی از شیرینی های متنوع شیراز نام برد که از سوغاتی های ممتاز این شهر نیز هستند.

 

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات

تبلیغات همکاری در فروش سوپرمارکت دیجی کالاتبلیغات در صفحه محصول