ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه آنلاین قنادباشی کاملا محفوظ می باشد

بنا به دستور ستادملی مقابله با کرونا، از تاریخ 1 آذر تا زمان رفع محدودیت ها، سفارش ها فقط بصورت غیر حضوری و طبق « خدمات ارسال » خواهد بود.

آیا مافین و کاپ کیک یکی هستند

آیا مافین و کاپ کیک یکی هستند
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/08/14 0 نظر

مافین و کاپ کیک متفاوت هستند. مافین بر خلاف ظاهر کیک شکل خود، نانی است که در سایز کوچک پخته می شود. اما وقتی مایه کیک بصورت تک نفره و فنجانی پخته شود، به آن کاپ کیک یا کیک فنجانی می گویند.

مافین و کاپ کیک متفاوت هستند. مافین بر خلاف ظاهر کیک شکل خود، نانی است که در سایز کوچک پخته می شود. اما وقتی مایه کیک بصورت تک نفره و فنجانی پخته شود، به آن کاپ کیک یا کیک فنجانی می گویند.

 

آیا مافین و کاپ کیک یکی هستند

مافین و کاپ کیک تفاوت دارند. مافین ها بر خلاف ظاهر کیک شکل خودشان، نان هایی هستند که در سایز کوچک پخته می شوند. اما وقتی مایه کیک بصورت تک نفره و فنجانی پخته شود، به آن کاپ کیک یا کیک فنجانی می گویند. مافین ها در دو نوع امریکایی و انگلیسی پخته می شود. برای شناخت بیشتر از این دو محصول ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 

 

مافین و انواع آن

مافین ها برخلاف ظاهر کیک فُرمشان، نان هایی هستند که در سایز کوچک پخته می شوند و اسمشان هم به نان بودن اشاره دارد. برای ریشه واژه « مافین Muffin » دو دیدگاه وجود دارد. مافین یا از «muffe» که نوعی نان آلمانی است یا از «moufflet» که در فرانسه به معنی نان نرم، گرفته شده است. مافین در دو نوع انگلیسی و آمریکایی پخته می شود.

 

مافین امریکایی (American Muffin)

آیا مافین و کاپ کیک یکی هستندبیشتر مافین هایی که در ایران متداول است از نوع امریکایی است. در واقع نان سریع کوچک است که مثل کاپ کیک در قالب های فنجانی تک نفره پخته می شود. نان های سریع (Quick Bread)، نان هایی هستند که در آنها از خمیر مایه استفاده نمی شود و نیازی به استراحت برای ور آمدن ندارند. این نان ها با جوش شیرین یا بیکینگ پودر حجیم می شوند و مافین هم به عنوان نان کوچک سریع به همین شیوه عمل می آید. قبل از اینکه در سال 1857 بیکینگ پودر اختراع  شود، مافین امریکایی با استفاده از «پتاس Potas» درست می شد. پتاس همان پتاسیم محلول در آب است و آن را از خاکستر تهیه می کردند. دستور تهیه مافین آمریکایی با استفاده از پتاس، در اولین کتاب آشپزی آمریکا در سال 1792 ثبت شده است.

 

 

 

 

 

مافین انگلیسی (British Muffin)

آیا مافین و کاپ کیک یکی هستندتاریخچه مافین انگلیسی به قرن دهم میلادی، در ولز (جنوب غربی بریتانیا)، جاییکه اولین بار دستور تهیه آن نوشته شد، بر می گردد. قبل از قرن نوزدهم و مجهز شدن اکثر منازل به فر، دوره گردهایی با لقب مرد مافین فروش « Muffin man یا Gutenmuffin » در انگلستان با سینی مافین بر سرشانه اشن و زنگوله به دست، در کوچه ها راه می افتادند و مافین می فروختند. «مافین من» در شعرها و فرهنگ سنتی انگلستان جایگاه خاصی دارد.

برای اولین بار مافین انگلیسی با مهاجران به آمریکا راه یافت و تغییراتی در قاره جدید روی آن انجام شد. در سال 1880 فردی به نام ساموئل توماس Samuel Bath Thomas در نیویورک، قنادی کوچکی باز کرد. مافین های انگلیسی ابداع شده توسط توماس، دارای قطر یکسانی با پنکیک بوده و مثل نان توست در توستر گذاشته می شدند. این مافین ها بسیار مورد استقبال هتلدارن قرار گرفت و بعدها در ابعاد بالا تولید شد. 

 

 

در شکل زیر نمونه های امروزی نان مافین توماس دیده می شود:

آیا مافین و کاپ کیک یکی هستند

آیا مافین و کاپ کیک یکی هستند

 

 

خمیر مافین انگلیسی که با کره غنی می شود، شیرینی کمی داشته و بسیار لطیف است. این مافین درست مانند نان حجیم، با خمیرمایه ور آمده و بعد از استراحت، توسط حلقه مافین muffin ring ، فرم دایره ای به آن داده می شود. این نوع مافین به صورت سنتی روی صفحه های چدنی و امروزه در فر پخت می شود. قطر مافین انگلیسی کم بوده، برای سرو معمولا از وسط برش می دهند و در کنار کره و مربا برای صبحانه یا عصرانه می گذارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کاپ کیک (Cupcake) چگونه تهیه می شود

آیا مافین و کاپ کیک یکی هستندوقتی مایه کیک بصورت تک نفره و فنجانی پخته شود به آن کاپ کیک Cupcake یا کیک فنجانی می گویند. مواد اولیه، طرز تهیه و طعم کاپ کیک کاملا مشابه کیک بوده و علت اصلی محبوبیت آن زمان پخت کوتاه تر، قابلیت حمل، آسانی سرو و تنوع در تزئین است.

کاپ کیک اولین بار در سال 1796 میلادی در کشور آمریکا پخته شد، که در آن زمان به دلیل نبود سینی های کاپ کیک از کاسه های سفالی یا سرامیکی کوچک به نام رامکین (Ramekin) استفاده می شد که نمونه ای از آن در تصویر روبرو مشاهده می شود.

 

 

 

 

 

آیا مافین و کاپ کیک یکی هستندکاپ کیک به شکل امروزی آن به قرن نوزدهم میلادی بر می گردد. در اوایل قرن بیستم با تولید سینی کاپ کیک و پخت کاپ کیک هم راحت تر گردید.

 

 

 

 

بعد از جنگ جهانی دوم و با محبوبیت هر چه بیشتر کاپ کیک، کاغذهایی برای سینی های کاپ کیک به نام لاینر Liner طراحی شد (لاینر در زبان فارسی "کپسول" ترجمه شده). در دهه پنجاه قرن بیستم استفاده از سینی و لاینر به علت راحتی در استفاده بسیار محبوب شد و بعد از مدتی برای مافین هم مورد استفاده قرار گرفت. 

 

آیا مافین و کاپ کیک یکی هستند

 

 

تفاوت های مافین (Muffin) و کاپ کیک (Cupcake)

همانطور که پیش تر اشاره شد، کاپ کیک در واقع کیک مینیاتوری و مافین یک نان کوچک است. در ادامه تفاوت های این دو محصول در بافت، ظاهر و طعم شرح داده شده است:

آیا مافین و کاپ کیک یکی هستند

  • میزان شکر، چربی (کره یا روغن) و تخم مرغ در دستورهای کاپ کیک بیشتر از مافین و در مجموع مافین ها پر آرد تر، کم شیرین تر و سالم تر هستند.

 

  • در روند تهیه کاپ کیک از تکنیک های هوادهی (کریمینگ Creaming یا زدن سفیده) استفاده می شود و درست مثل کیک، آرد به آرامی به مواد اضافه می شود که در نتیجه استفاده از این تکنیک ها، بافت کاپ کیک لطیف تر و اسفنجی تر‌ خواهد شد. اما در آماده سازی مایه مافین، مواد خشک با هم و مواد تر با هم مخلوط و در انتها به هم اضافه می شوند که نتیجه بافتی فشرده تر و خشک تر می گردد.

 

  • از نظر تفاوت در بافت، بدلیل اینکه مافین در دمای بالاتری از کاپ کیک پخته می شود، روی سطح مافین حالت برشته، خشک و ترک خورده دارد. در واقع بافت سطح مافین مثل نان با داخلش متفاوت بوده، ولی کاپ کیک بافت یکدستی دارد.

 

  • از نظر ظاهری نسبت مواد و نوع پخت مافین باعث می شود که در حین پخت، مثل قارچ بالا آمده و سطح رویه پهن شود. اما میزان پف کردن کاپ کیک خیلی کمتر و معمولا فقط کمی بالاتر از کاغذ قرار می گیرد.

 

  • دستورهای مافین به نسبت مساوی در زمینه شیرینی پزی و آشپزی نوشته می شود، ولی کاپ کیک متعلق به دنیای شیرینی پزی است.

 

  • مافین در اکثر اوقات به صورت ساده یا نهایتا با نوعی آیسینگ سرو می شود. ولی کاپ کیک بصورت ساده، با آیسینگ (Icing) یا فراستینگ (Frosting) قابل سرو است و معمولا تزئین شده و کرمدار آماده می شوند. در تصویر زیر سمت چپ نیمی از مافین و سمت راست نیمی از کاپ کیک با فراستینگ نشان داده شده است.   

 

 

همانطور که اشاره شد، از تفاوت های کاپ کیک و مافین، استفاده از آیسینگ یا فراستینگ برای تزئین رویه آن ها است. برای اینکه این تفاوت واضح باشد کافی است که فرق آیسینگ و فراستینگ را بدانیم.

آیسینگ (Icing) رویه ای رقیق و سس مانند با پایه شکر یا سفیده تخم مرغ است که ظاهری براق داره و بعد از ریختن روی کیک و شیرینی کمی سفت می شود، مثل رویال آیسینگ یا گلیز کاراملی (Caramel Glaze). فراستینگ (Frosting) بافتی حجیم و پفی دارد، کره یا خامه برای پایه فراستینگ استفاده شده و بیشتر برای کیک و کاپ کیک به کار می رود، مانند خامه فرم گرفته، کرم پنیر خامه ای، باترکریم و .... البته خیلی وقت ها این دو لفظ جای هم استفاده می شوند.

در تصویر زیر در سمت چپ مافین با نوعی آیسینگ و در سمت راست کاپ کیک هایی با فراستینگ نشان داده شده است. 

 

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

نظرات