ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه آنلاین قنادباشی کاملا محفوظ می باشد

برای آگاهی از اطلاعیه پست، حتما « خدمات ارسال » را مطالعه نمایید.

با توجه به اختلالات بانک ملت، برای پرداخت از مرورگری غیر از کروم استفاده فرمایید.

خوراکی ها و تزیینات کریسمس

خوراکی ها و تزیینات کریسمس
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/10/03 0 نظر

خوراکی ها و تزیینات کریسمس از علاقه مندی های مردم دنیا و خصوصا اقلیت‌های مسیحی کشورمان برای مراسم فردا شب یعنی شب کریسمس یا Christmas Eve ، مخصوص بوده و شیرینی و دسرهای خود را دارد.

خوراکی ها و تزیینات کریسمس از علاقه مندی های مردم دنیا و خصوصا اقلیت‌های مسیحی کشورمان است. مراسم فردا شب که به شب کریسمس یا Christmas Eve معروف است، مخصوص بوده و شیرینی و دسرهای خود را دارد. هرجای دنیا وقتی روز عید و جشن سال نو باشد، حتماً خوراکی‌ها و غذاهایی مخصوص در آن خورده می‌شود. اما امسال بدلیل شرایط خاصی که ویروس کرونا (کووید 19) در سرتا سر جهان بوجود آمده، در تمام کشور ها همه مردم از دورهمی های سال نو مسیحی، اکیدا منع شده اند. اما می توان با استفاده از ابتکارات مخصوص کیک ، شیرینی و دسر های مخصوص کریسمس را در خانه تهیه کرد و یک دورهمی خانوادگی کوچک برای خود تدارک ببینید.

 

خوراکی ها و تزیینات کریسمس

خوراکی ها و تزیینات کریسمس از علاقه مندی های مردم دنیا و خصوصا اقلیت‌های مسیحی کشورمان است. اما بدلیل شرایطی که امسال « ویروس کرونا » بوجود آورده بازارچه‌ها ویژه‌ای که محصولاتی برای هدیه، محصولات تزئینی و از همه مهم‌تر خوراکی‌های مخصوص کریسمس را عرضه می‌کنند، خیلی پر رنگ نیستند. کاج، گوی رنگی، مجسمه و عروسک‌های فانتزی آدم برفی، بابانوئل‌ و گوزن‌های سورتمه کش، ریسه‌های رنگی، چراغ‌های فانتزی، انواع حیوانات فانتزی با لباس‌های زمستانی و یا شمع‌های کوچک و بزرگ زیبا امسال به خاطراتی تبدیل شده است. شاید بتوان با تهیه بخش کوچکی از آن خاطرات سالهای قبل را زنده کرد.

مراسم فردا شب که به شب کریسمس یا Christmas Eve معروف و مخصوص بوده و شیرینی و دسرهای مخصوص به خود دارد. همانطور که در مطلب « شیرینی شب کریسمس »  هم آورده شد، در شب کریسمس معمولا بسته به فرهنگ هر ملتی، شیرینی های مخصوص به آن سرو می شود.  قدمت طرز تهیه برخی از این خوراکی‌ها و شیرینی‌ها به قرن‌ها قبل برمی‌گردد و برخی هم در یک کشور خاص محبوبیت بیشتری دارند.

 

اما قبل از اینکه ادامه بدهیم، می خواهیم بدانیم مولفه های یک جشن کریسمس در یک خانواده شامل چه مواردی می شود. در ادامه مختصرا به این موضوع اشاره می شود.

 

 

آداب و رسوم کریسمس

تحویل سال نو که همواره ساعت 12 شب 31 دسامبر هر سال تحقق می یابد ریشه دینی ندارد، اما به دلیل تقارب دو مناسبت ( 25 دسامبر و 6 ژانویه) با 31 دسامبر این روز نیز جنبه دینی به خود گرفت و بلافاصله پس از تحویل سال در همه کلیساها مراسم دینی باداراک (قربانی مقدس) و عشاى ربانی انجام می گیرد و برای تبرک سال نو نیز همان مراسم در روز اول ژانویه نیز در کلیساها برگزار می شود.
 
مراسم میلاد حضرت عیسی مسیح، نزد ارامنه شب پنجم ژانویه و تعمید آن حضرت صبح روز ششم ژانویه در کلیساها با آئین ویژه مذهبی برگزار می شود. در پایان این مراسم آب در ظرفی بزرگ با روغن مقدس تبرک داده شده و برای شفای بیماران و همچنین تبرک خانه، بین مومنین حاضر در کلیسا توزیع می شود.
 
گرچه  همه مسیحیان در باره روز میلاد مسیح با هم توافق ندارند، اما مراسم جشن های آن ها بسیار به هم شبیه است.

معمولا مراسم و جشن کریسمس دارای سنت ها و آئین هایی است که هر یک برای خود المان هایی دارد که بصورت خلاصه شامل موارد زیر می شوند:

 

 

درخت کریسمس

درخت کریسمساز زمان های بسیار کهن، درخت و گیاه مورد پرستش مردمان بوده اند. اما آغاز تزیین درخت در ایام سال نو میلادی بنا بر گفته ها و روایات به قرون وسطی و اروپای شرقی بر می‌ گردد. مردمان باستان معتقد بودند که قرار دادن برگ ‌ها و یا شاخه ‌های سرسبز در منزل به آن ها کمک می ‌کند در زمستان ‌های سرد و طولانی دوام آورده و از آن ها محافظت می‌ کند. برگ سبز در زمستان، استعاره‌ ای از زندگی، سلامتی و حیات بوده است. امروزه از درختان مختلفی به عنوان درخت کریسمس استفاده می‌شود. از این میان، درخت کاج، صنوبر و نراد رواج بیشتری دارند. البته امروزه به جای درخت طبیعی از درخت های پلاستیکی نیز استفاده می شود.

بعلاوه تزئینات درخت کریسمس به یکی از نمادهای جدایی‌ ناپذیر جشن کریسمس و آغاز سال نو تبدیل شده است. مهم ترین آنها ستاره ای درخشان بر نوک و ستیغ درخت است  که نشانه ولادت  و راهنمائی برای یافتن محل ولادت حضرت مسیح را تداعی می کند.
 
اما دیگر اجزای این درخت، تندیس های کوچک فرشته، عصا، کیسه و جوراب های رنگی، نوارهای رنگی درخشان و نیز ستاره ها، گوی ها، میوه رنگ شده درخت کاج و چراغ های ریز الوان است که تمامی درخت و اطراف آنرا در بر می گیرد. هدیه هائی را که برای افراد خانواده و خویشاوندان تهیه شده نیز زیر درخت می گذارند.

از دیگر تزئینات درخت کریسمس می توان به زرورق، گل و آبنبات ‎اشاره کرد. بچه‌ ها نیز مشتاقانه در تزئین درخت مشارکت می ‌کنند و اشیا مورد علاقه‌ ی خود را روی آن قرار می ‌دهند. معمولا یک فرشته یا ستاره نیز در بالای درخت قرار داده می‌ شود.

 

 

بابانوئل

بابانوئلبابانوئل یا پاپانوئل (Père Noël که یک واژه ی فرانسوی است) یک شخصیت تاریخی و داستانی در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی و مسیحی است. نام بابانوئل با جشن کریسمس گره خورده است. بابا نوئل عمدتاً یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز است. معمولاً او یک کیسه پر از هدیه به همراه دارد که در روز کریسمس یا شب قبل از آن برای بچه ‌ها می ‌آورد. در کشورهای انگلیسی زبان به این شخصیت سانتاکلاوز (Santa Claus) که برگرفته از نام کشیش مسیحی نیکلاس قدیس می‌ باشد، گفته می ‌شود. بابانوئل به شکل امروزی در سال 1822 در آمریکا و در نوشته‌ های دکتر مور، نویسنده ی داستان کودکان به وجود آمد. بر اساس تشبیه دکتر مور؛ بابانوئل مردی کوچک اندام و چاق، بسیار خوش‌ رو به همراه ریش سفید، لباس قرمز و چکمه‌ های مشکی درآمده‌ است. بابانوئل همزمان با جشن کریسمس سوار بر سورتمه‌ ای که گوزن‌ ها آن را می کشند در سراسر اروپا، آمریکا، کانادا را سفر می کند و هدایای کودکان را توزیع می ‌کند.
 

 

هدایای کریسمس

 یکی از دلایل اصلی که رسم هدیه دادن و هدیه گرفتن در کریسمس به وجود آمد، به خاطر یادآوری هدایایی ست که به مناسبت میلاد حضرت مسیح به او داده شد. همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم، در آن زمان 3 دانشمند و 1 پادشاه به مسیح تازه متولد شده، هدایایی همچون؛ طلا، نوعی صمغ با ارزش و درخت کندر سرخ هدیه داده شد. امروزه نیز هدیه دادن جزئی جدایی ناپذیر از مراسم کریسمس شده است. نکته ی جالبی در این زمینه وجود دارد که علاوه بر هدایایی که افراد خانواده و دوستان برای یکدیگر تهیه می کنند، یک روز پس از کریسمس نیز کارمندان از کارفرمایان خود هدایایی دریافت می کنند و برای افراد کم بضاعت و فقیر نیز هدایایی در نظر گرفته می شود. این روزها تمرینی است برای مهربانی، حسن نیت ، توجه به خانواده و در کنار هم بودن که رسم هدیه دادن در کریسمس نیز نشانی از این تمرین است.

کودکان علاقه بسیاری به بابا نوئل دارند.  زیرا وقتی صبح کریسمس از خواب بیدار می شوند، هدیه خود را که بنا به اعتقادشان بابانوئل شب هنگام خواب آورده است، زیر درخت کریسمس و یا زیر بالش خود پیدا می کنند.

 

 

خوراکی های جشن کریسمس

خوراکی های جشن کریسمسدر جشن کریسمس مردم معمولا غذاهایی همچون پای گوشت Tourtière، کیک مخصوص کریسمس، کیک Panettone ، غذای سمالاهاو (کله پاچه نروژی!)، اسنک Buñuelo، سیزده دسر فرانسوی، سوپ Menudo، کیک برنجی Bibingka، نان سرخ شده Laufabrauð، ژامبون، سالاد روستولی، بوقلمون، استیک، صدف و پنیر مرغ، سالچیکون، منچگو، میگو، کراکرهای برنج، اردک با ژله شور و رول کلم، توپ‌ های برنج، با مرغ و ماهی، سینه اردک با سیب ‌زمینی پوره، ماهی قزل ‌آلا با سیب ‌زمینی له شده و چیپس سبزیجات، ترشی ماهی سفید با پیاز و ترشی قارچ‌، برش ‌های گوشت گاو در یک سس تون کرم، آب بلوط و بسیاری از خوراکی ها و دسرهای خوشمزه ی دیگر نیز سرو می گردد.

 

البته برای برگزاری هر چه متنوع تر این مراسم، هر ساله انواع دسرهای جدید کریسمس، توسط هنرمندان خلاق تهیه می شود که مجموعه قنادباشی در مطلب « جدیدترین دسرهای کریسمس » سعی خواهد کرد که به روز ترین دسرها را هر ساله در این مطلب اضافه و معرفی نماید.

 

در ادامه با طرز تهیه برخی از مهمترین خوراکی های جشن کریسمس آشنا می شویم.

 

 

طرز تهیه کیک مخصوص کریسمس

در این بخش با یک دستور پخت کیک مخصوص کریسمس آشنا می شویم. این کیک، یک کیک تر میوه ای است که طعم آن مناسب شب و جشن های کریسمس تهیه می شود. در این دستور کیک از میوه هایی چون گیلاس، کشمش، خرما استفاده شده است که طعم خاصی به این کیک لذیذ می بخشد.

طرز تهیه کیک مخصوص کریسمس

 

مواد لازم برای تهیه کیک مخصوص کریسمس
گیلاس آب نبات شده (یک نوع گیلاس که در شربت برای مدتی طولانی خوابانده شده و به خرد گیلاس رفته است) 227 گرم
پوست پرتقال آب نبات شده  
کشمش 2 لیوان
مویز 1 لیوان
خرما 1 لیوان
بادام 64 گرم
آرد چند منظوره 1/2 لیوان
آب میوه ی مورد علاقه ی خود 150 میلی لیتر
آرد چند منظوره 2 لیوان
جوش شیرین 1/2 قاشق چای خوری
پودر میخک 1 قاشق چای خوری
پودر دارچین 1 قاشق چای خوری
نمک 1/2 قاشق چای خوری
کره 1 لیوان
شکر قهوه ای 2 لیوان
تخم مرغ 6 عدد
شهد 3/4 لیوان
آب سیب 3/4 لیوانمرحله اول دستور پخت :
در یک کاسه متوسط ، گیلاس، پوست پرتقال، کشمش، خرما، مویز و بادام را مخلوط کنید. آب میوه مورد علاقه خود را اضافه کنید و به مدت 2 ساعت بگذارید بماند. میوه را با 1/2 لیوان آرد مخلوط کنید.

 

مرحله دوم دستور پخت :
فر را تا دمای 135 درجه سانتی گراد (به کمک دماسنج فر می توانید از صحت دما مطمئن شوید) گرم کنید. یک قالب کیک را چرب کنید و با کاغذ روغنی بپوشانید. در یک کاسه کوچک، 2 لیوان آرد ، جوش شیرین ، میخک، دارچین و نمک را مخلوط کنید و کنار بگذارید.

 

مرحله سوم دستور پخت :
در یک کاسه بزرگ، کره را مخلوط کنید تا زمانی که نرم و خامه ای شود. کم کم شکر قهوه ای و تخم مرغ ها را اضافه کنید. اکنون شهد و آب سیب را اضافه و مخلوط کنید. مخلوط کره و مخلوط آرد را اضافه کنید و هم بزنید. حالا مخلوط میوه را به مواد اضافه کنید. سپس به قالب کیک منتقل کنید.

 

مرحله چهارم دستور پخت :
به مدت 3 الی 3:30 ساعت در فر از قبل گرم شده بپزید یا تا زمانی که یک خلال دندان را در مرکز کیک فرو کنید و تمیز بیرون آید. بعد از پخت، از قالب کیک و کاغذ روغنی جدا کنید. کیک را به طور کامل خنک کنید و می توانید برای نگه داری آن، آن را درون یک ظرف بدون هوا قرار دهید.

 

 

 

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

نان شیرینی پن تون Panettone از شیرینی های مرسوم کریسمس در ایتالیا و چندین کشور اروپایی و آمریکای جنوبی است.

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

 

مواد اولیه لازم برای تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)
پوست لیمو (رنده شده) 1 عدد
پوست پرتقال (خلال شده یا مربای پوست پرتقال) 1 فنجان
آب مقداری
کشمش 250 گرم
پوست پرتقال (ریز رنده شده) 1 عدد
آرد سفید 3/4 فنجان + 3 قاشق غذاخوری
کره 1 قاشق غذاخوری + مقدار لازم برای چرب کردن قالب

 

مواد اولیه لازم برای خمیر مایه
آرد سفید 1/2 فنجان
آب ولرم (43 تا 46 سانتیگراد) 1/3 فنجان
خمیر مایه خشک 2 و 1/4 قاشق چایخوری

 

مواد اولیه لازم برای خمیر مرحله اول
کره (به دمای اتاق رسیده) 8 قاشق غذاخوری (114 گرم)
شکر 1/4 فنجان
آرد سفید 1 و 3/4 فنجان
تخم مرغ (بزرگ - به دمای اتاق رسیده) 2 عدد
خمیر مایه خشک 1 و 1/4 قاشق چایخوری
آب ولرم (43 تا 46 سانتیگراد) 3 قاشق غذاخوری

 

مواد اولیه لازم برای خمیر مرحله دوم
آرد 3 فنجان
روغن برای چرب کردن ظرف
کره (به دمای اتاق رسیده) 16 قاشق غذاخوری (228 گرم)
نمک 1 قاشق چایخوری
عسل 2 قاشق غذاخوری
عصاره وانیل (یا پودر وانیل ) 1 و 1/2 قاشق چایخوری
شکر 3/4 فنجان
زرده تخم مرغ (بزرگ به دمای اتاق رسیده) 3 عدد
تخم مرغ (بزرگ به دمای اتاق رسیده) 2 عدد

 

خمیر این شیرینی در 3 مرحله آماده می شود:

 

خمیر کیک اسفنجی :

برای درست کردن خمیرمایه ، خمیر مایه خشک را در آب حل می کنیم و 10 دقیقه در دمای اتاق می گذاریم بماند. بعد آرد را داخل مخلوط خمیرمایه می ریزیم و روی ظرف رو پلاستیک می کشیم و حدود 30 دقیقه صبر می کنیم تا تقریبا دوبرابر شود.

 

خمیر مرحله اول :

1- خمیر مایه خشک را در آب حل می کنیم و 10 دقیقه در دمای اتاق می گذاریم بماند.

2- خمیر مایه آماده شده در مرحله قبل را با این مایه و تخم مرغ ها و آرد و شکر (مشخص شده در خمیر مرحله اول) با سرعت کم همزن می زنیم تا خمیر چسبندگی پیدا کند (حدود 2 دقیقه)

3- سرعت همزن را روی متوسط میگذاریم و کره را تکه تکه درحالی که که خمیر را هم می زنیم به آن اضافه می کنیم. هرتکه کره را بعد از اینکه تکه قبل کاملا" در خمیر جذب شد اضافه می کنیم. کل مدت هم زدن بیشتر از 4 دقیقه نشود.در این مدت خمیر به صورت یک گلوله وسط ظرف جمع می شود.

4- همزن را خاموش می کنیم و پره های آن را در آورده روی خمیر را با پلاستیک یا سلوفون می پوشانیم، تاحدود 1 ساعت در جای گرم بماند و حجم آن دو برابر شود.

 

خمیر مرحله دوم :

1- پره های همزن را می شوییم و با درجه کم شروع به هم زدن خمیر میکنیم. و درحالی که خمیر را می زنیم تخم مرغ ها، زرده ها، شکر، عسل، وانیل و نمک را اضافه می کیم تا حدود 1 دقیقه تا خوب مخلوط شوند.

2- درجه همزن را روی متوسط می گذاریم و تکه های کره را قاشق قاشق در حال هم زدن به خمیر اضافه می کنیم. حدود 2 تا 4 دقیقه تا خمیر نرم شود.

3- درجه همزن را کم می کنیم و آرد را به تدریج در حال هم زدن به خمیر اضافه می کنیم. خمیر را حدود 10 دقیقه با میله مخصوص هم زدن خمیر دستگاه همزن می زنیم. یا کمی با دست خمیر را ورز می دهیم.

4- یک کاسه بزرگ را خوب چرب می کنیم به طوری که یک لایه روغن کف ظرف را بپوشاند .خمیر را داخل کاسه قرار می دهیم. روی آن را با پلاستیک می پوشانیم و در یخچال 12 تا 24 ساعت استراحت می دهیم.

 

مرحله پایانی :

2- خمیر را از یخچال در میاریم و روی سطح میز با یک کارد تیز به دو قسمت مساوی تقسیم می کنیم. هر قسمت را به صورت یک گلوله درست کرده و روی گلوله ها رو می پوشانیم و در دمای اتاق تا 1 ساعت و نیم قرار می دهیم. در این مدت مواد داخل شیرینی را آماده می کنیم.

2- 2 عدد قالب گرد رو خوب چرب می کنیم.

3- کشمش ها را 30 دقیقه در کاسه آبی خیس می کنیم. بعد از آب در آورده خشک میکنیم و با پوست پرتقال و لیمو و مربای پوست پرتقال و 3 قاشق آرد مخلوط می کنیم.

4- وقتی خمیرها آماده شدند 3/4 فنجان آرد را در کاسه ای کنار دستمان قرار می دهیم. ممکن است همه این آرد استفاده نشود. مخلوط کشمش و پوست مرکبات را به دو قسمت مساوی تقسیم می کنیم.

5- هر گلوله خمیر را با نصف مخلوط به روش زیر می پیچیم:

کمی آرد روی میز می پاشیم گلوله رو روی میز قرار داده روی آن آرد می ریزیم. با دست آردی خمیر را به شکل یک بیضی 30 در 34 پهن می کنیم با ضخامت کمتر از یک سانت. 

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

1/4 مخلوط کشمش و پوست ها را روی خمیر پخش کرده با دست داخل خمیر فشار می دهیم :

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

خمیر را لوله می کنیم :

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

با دست آردی و بعد از پاشیدن آرد روی رول، دوباره خمیر را فشار می دهیم تا به ضخامت کمتر از 2 سانت به صورت یک بیضی17 در 40 سانت در بیاید :

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

نصف مخلوط باقیمانده را روی خمیر پخش می کنیم و فشارمی دهیم :

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

از لبه قسمت باریک خمیر شروع به پیچیدن خمیر می کنیم :

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

لبه های خمیر را به زیر خمیر جمع می کنیم تا خمیر دوباره به شکل یک گلوله در بیاید :

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

روی گلوله خمیر با یک کارد تیز یک ضربدر به طول 10 سانتیمتر ایجاد می کنیم :

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

خمیر را در قالب قرار داده با پلاستیک می پوشانیم تا 2 ساعت دیگر تا اندازه آن دوبرابر شود.

در این مدت فر را با دمای 204 درجه سانتیگراد گرم می کنیم و طبقه فر را در 1/3 پایینی فر قرار می دهیم.

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

 

بعد از 2 ساعت با کارد مجددا" ضربدر را باز می کنیم و کره مرحله آخر را نصف کرده هر تکه را روی ضربدر هر شیرینی قرار می دهیم.

سینی را در حالی که شیرینی های پنه تون روی آن قرار دارد داخل فر می گذاریم.

بعد از 10 دقیقه حرارت را به 190 سانتیگراد کاهش می دهیم.

10 دقیقه دیگر در این دما می پزیم و حرارت را به 176 سانتیگراد کاهش می دهیم.

حدود 35 تا 40 دقیقه در این دما می پزیم تا شیرینی ها طلایی شود و وقتی یک سیخ چوبی داخل شیرینی بزنیم و تا وسط نان فشار دهیم، سیخ بدون اینکه خمیر به آن بچسبد از نان شیرینی خارج شود.

دو عدد حوله تمیز آشپزخانه را تابیده و به شکل یک حلقه روی میز قرار می دهیم.

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

پنه تون ها را از روی سینی برداشته از پهلو روی حوله ها قرار می دهیم. اگر این کار را نکنیم شیرینی می خوابد :

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

1 ساعت و نیم صبر می کنیم تا شیرینی ها خنک شود .

شیرینی ها را از کاغذ در آورده با کارد تیز برش می زنیم.

طرز تهیه نان شیرینی Panettone (شیرینی کریسمس)

 

در حال تکمیل است.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

نظرات